Čekejte, přenáším data...

Uživatelské informace

Možnost akčního průzkumu a evaluace v době organizace distančního vzdělávání žákůProč byl článek napsán (resp. e-formulář vytvořen)?

 sloučit záložky    tisknout článek aktualizace 7.4.2020 10:23, admin HEURÉKA CZ  

Koronavir způsobuje oddělenost ..

V této zvláštní, nouzové době, o které nevíme, jak bude dlouhá, stojí nejen školy a učitelé, ale i žáci a rodiče před problémem, jak zvolit a zprostředkovat vzdělávací obsah a jak podpořit organizaci. Školy, tak jak je známe byly vytvořeny pro přímé komunikační  a učební interakce (tváří v tvář) mezi žáky a učiteli. Přímá interakce dovolovala využít přirozený, široký kanál mezilidské komunikace, tedy nejen přísun poznatků a učiva, ale zejména verbální a neverbální tok informací mezi lidmi. Ano ve skutečném vzdělávání jde o zpětnou vazbu jak v učení tak v komunikaci.

A proto, v této náhradní a nesnadné době jde o to, jakou obsahovou a procesní platformu pro učení žákům zorganizujeme.

Protože karanténa způsobuje oddělenost, nemůžeme mezi sebou komunikovat přímo a využít tak přirozený široký kanál informací, ve kterých zpětná vazba a empatie hrají důležitou dorozumívací a reflexní úlohu pro vzájemné pochopení smyslu, potřeb a růstových kroků a tím i pro společnou organizaci. Proto jsme pro školy a pro tento nouzový čas připravili nástrojové prostředí pro skupinovou (školní) zpětnou vazbu, která počítá s reflexní empatií při získávání zpětnovazebních informací i při jejich vyhodnocování. Metoda komplementárních indikátorů © dokáže vidět lidské potřeby, cíle a procesy FORMATIVNĚ. Jinými slovy umí vyhodnotit zkušenost tak, aby mohlo docházet ke konstruktivnímu dorozumění a většímu zlepšení. © Všechna práva vyhrazena.


Školy mohou využít veřejnou část této aplikace pro zjištění edukačních a organizačních potřeb směrem ke svým  žákům. Každá škola, která o to požádá, může využít připravený speciální dotazníky EDx.520 +  EDx.530  v domluveném respondentním čase, aby mohla nejen vyhodnotit efektivitu a užitečnost své práce, ale teké korigovat své působení směrem k žákům. Výstupem dotazníku je srozumitelná analytická tabulka, která rozlišuje, priorizuje a v důsledku může optimalizovat opatření školy a práci učitelů v distančních podmínkách domácího vzdělávání žáků.

 

Žádejte další informace a/nebo aktivaci dotazníku pro svou školu.
heureka.zlin@seznam.cz

tel. 577 435 827

 

 

Pokud použijeme slovní spojení "formativní hodnocení" obsáhneme i podstatu významu slova evaluace.

Evaluace je totiž provozována za účelem zlepšení či zkvalitnění lidské činnosti. Pokud jsou lidé všímaví, pak jistě vědí, že lidský mozek je přirozeně nejen poznávací, ale i evaluační. Při poznávání, stejně jako při řešení problémů probíhá v lidské psychice řada procesů, které podporují nejen poznání, ale i hodnocení a rozhodování. To vše se děje sekvenčně i asociačně, za pomoci úsudku a mělo by vyústit do lidských činů, podle nichž se člověk vlastně pozná a orientuje.

Podstata významu slova "formativní" je zcela jistě "rámec", který má nějaký obsah, ale také se svými hranicemi dotýká jiných rámců, které mají také své obsahy. Pokud se týká člověka, jsou rámce (formy) i obsahy dány jak jeho dispozicemi, tak vývojem. A na vývoj má silný vliv právě škola, a to i v právním, demokratickém a sekulárním státu.

Formovat něco, to je zodpovědná práce, neboť při tom je třeba respektovat určité zákonitosti. Už to, že něco má svou formu, nezpůsobil člověk, ale je to dáno přírodními zákonitostmi. Člověk má jen určitou možnost a úlohu využít těchto zákonistostí a pokusit se z existujících potenciálů získat to nejlepší, co "vydobýt" lze.

Formativní hodnocení je postaveno na lidském poznání, zkušenosti a komunikaci, v níž se lidé ocitají jak v roli hodnotitele, tak v roli hodnoceného. Už na počátku je třeba říci, že pokud je tato dyáda nerovnovážná, a jeden nad druhým "vládne" svým hodnocením, pak ubývá právě toho nejcennějšího a sice zdravého formativního vlivu. I při dobré vůli je možno takové snahy překlopit do mocenské a podřízenecké pozice, čím se do formativního působení dostane kontraproduktivní síla.

 

Formativní hodnocení se neobejde bez formativní evaluace. Toto tvrzení je vysvětlitelné zejména na premise, že hodnocení je jen tak kvalitní, jak kvalitní jsou hodnoty, které člověk žije. Proto je třeba, aby člověk zvládal jak hodnocení, tak evaluaci, neboť právě evaluace je vyšší hladina hodnocení (metaproces), která poskytuje nejen srovnávací revizi (benchmarking), ale také revizi hodnot a měřítek, podle nichž se odvažujeme něco hodnotit. Evaluace bez těchto ohledů není pravou evaluací, neboť by byla popřena její základní vlastnost a služba, že učí lidi růst.

O formativním hodnocení se pak ví, že je a má být průběžné, aby poskytlo hodnocení a korekci kroků na cestě za vytýčeným cílem. Smyslem je vyhnout se chybám a poučit se z nich a tedy, udělat své poznání objektivnější, cíle kvalitnější a zkušenost sebevědomější. Neblahým svěděctvím nefunkční evaluace je současná společnost, která nesdílí a nereviduje své zkušenosti a už vůbec své hodnoty. Situace je dokonce tak vážná, že řada tradičních hodnot je relativizována a světu doporučována bezbřehá liberalizace. Už Exupéry ve své prosnulé knize Citadela zmiňuje, že když se má člověk něčemu naučit a má to vykonávat, musí mít k tomu vnitřní přesvědčení, musí mít touhu. Pokud jsou v současné společnosti hodnoty relativizovány, pak je lidem bráno (zatemňováno) to nejcennější, a sice zkušenosti svých předků, které byly leckdy draze vykoupeny. To se netýká jen politických dějin, ale i učení, neboť i v něm se dá dramaticky zabloudit.

Formativní hodnocení je tedy zvláštní, ale účinná metoda, jak přenést hodnoty i zkušenost na další generaci. Jak udělat z lidí sebevědomější jedince, schopné řešit problémy, spolupracovat a navzájem se učit. Jejím, z počátku neviditelným, doprovodným prvkem je a má být empatie, což není jen schopnost se vcítit, ale i citlivě reagovat na komunikaci a spolupráci. Proto bylo vyvinuto toto programové prostředí, které využívá zákonitostí zpětné vazby a formativní evaluace, neboť ve svých algoritmech využívá informací, které "formují", neboť jejich informační charakter je empatický. Taková evaluace se nazaměřuje jen na činnosti, stavy a procesy, ale souběžně také na ´tzv. "lidský faktor", což jsou hodnoty, postoje a motivace. Na těch pak stojí schopnost spolupráce a realizace plánů, víc než na normách, zákonech či standardizovaných předpisech.

Nutnou podmínkou pro takový formativní vliv a účinek evaluace pro organizaci či jednotlivce je její vnitřní použitelnost. Tedy taková vnitřní zpětná vazba, která by zrcadlila vnitřní žitou problematiku, evokovala řešení a nacházela i vyšší hodnoty. Její účinek bude formativní tehdy, když bude nejen objektivně monitorovat vnitřní svět školy, priorizovat potřeby, hledat a nabízet řešení pro společné, co nejvíce jednotné cíle, ale zejména tehdy, když bude brát ohled na lidské potřeby.

Školy mohou užívat formativní hodnocení nejen ve směru ke svým žákům, ale také pro lepší organizaci svých procesů,
kterými tak mohou vytvářet lepší prostředí pro učení a rozvoj kompetencí.

 

 

Plán specifikuje cíle, ze smyslu a vůle pramení motivace.     Smysl nerozdělené informace
   

Proč má smysl měřit zkušenost pomocí triangulace?

Pokud škola "buduje" u žáků jen poznatkové spektrum, a aniž by to tušila, vyhýbá se nejmocnější edukační síle, která vyvěrá z vůle a smyslu, podílí se na velké škodě. Učební proces se totiž opírá, jak praví základy pedagogiky, nejen o znalosti, ale také o dovednosti a hodnoty. Jde vlastně o 3 hlavní vzdělávací cíle. Je proto nanejvýš moudré zapojovat žáky do hodnotících úsudků, které se vztahují k realizovaným učebním aktivitám. Pokud žáci spojují poznání s hodnocením, nejen že aktivují horní hladiny Bloomovy taxonomie, ale také vitalizují svou vůli. Dochází totiž k propojení smyslu poznání a vlastních potřeb či zájmů. Takže ve vztahu poznání a potřeb dochází k individuaci osobnosti. V postojích žáka k učení pak dochází k výraznému nástupu vnitřní motivace.

Pokud můžeme učitelům a žákům pomoci reflexí takových učebních činností, pak je užitečné zmapovat a změřit vztahy mezi "cíly, procesy a jejich hodnotami" v očích žáků i učitelů. Při samotné edukaci je pak žádoucí, aby žáci (ale i učitelé) hodnotili svou zkušenost, neboť jen přes tento mentální proces dochází k aktivaci a zapojení nejcennější edukační síly, kterou je vnitřní motivace. Pokud má být jakýkoli plán relizován, což se bez překážek neobejde, musíme do průběžné evaluace vložit hodnotové měření. Teprve taková reflexe vytváří podmínky pro FORMATIVNÍ PEDAGOGIKU a MANAGEMENT.

Uvedené schema představuje metodu tzv. "Synergického klíče".


Uvedený obrázek (v bílých bublinách) schematizuje jevy a procesy, které můžeme měřit pomocí komplementárních indikátorů ©, přičemž výstupy takové evaluace odpovídají na nejzákladnější otázky učení a/nebo projektové implementace (modré bubliny = plán, smysl, vůle).

 

Nespočet odborníků stále hledá optimální model implementace plánů a hodnocení kvality, zkouší různé nástroje a laboruje s různými indikačními kritérii. V této aplikaci vše potřebné a systémově uspořádané pro péči o kvalitu školy a vzdělávání.
 

  Umíme monitorovat, měřit a vyhodnotit zlepšovanou zkušenost.
  A tím podporujeme implementaci plánů, projektů vizí a metodik.
  Proto "lidský faktor" není už problémem, ale přidanou hodnotou.

 
Lidé se nejefektivněji učí prostřednictvím zlepšované zkušenosti a praxe. Tento model se nazývá "sebeučící se organizace" a potřebuje formativní zpětnou vazbu.
 
Tradiční evaluační systémy jsou vždy kritické, neboť mají málo zvážená hlediska a téměř nezvážená kritéria.

Důsledkem jejich používání v lidském světě je rezervovanost účastnit se na takových evaluacích a následný odpor ke kvalitativní změně. Formálně dochází ke zpětné vazbě, ale téměř nedochází k tomu nejcennějšímu, .. a sice k profesnímu růstu. Lidé jsou totiž schopni změnit jen to, co uvidí za potřebné a hlavně jen to, co chtějí změnit. Důvod je jediný. Tradiční, a tolik kopírované evaluační systémy nejsou empatické ! Neumí vidět kvalitu z více hledisek, neumí změřit potenciál ke změně, neberou ohledy na lidskou rozdílnost. Téměř opomíjejí tzv. lidský faktor. Prostě, neumí změřit lidskou zkušenost. Proč? Protože nepracují s emočními a motivačními a hodnotovými hledisky. Nepodají tak pravdivou celistvou a zpětnou vazbu, která by mohla vést ke konstruktivnosti a porozumění. Dovednost evaluace je totiž postavena na umění komunikace. Když je empatická, pak je i formativní, protože empatie je nejvyšší lidská kvalita.
 

 

Pro evaluaci, která má být užitečná a pomáhá lidem růst, potřebujeme tzv. "nerozdělenou informaci".
Motto: Jestliže někdo není schopen všimnout si problému a jeho příčin, jak bychom mohli doufat, že ho může řešit?
Věděli jste, že pokud má být  EVALUACE  pro školu efektivní a užitečná,
musí být empatická?
.. musí být citlivá, naslouchat lidem a otevřená k budoucnosti ..
Cloudové řešení pro akční a strategické plány, jejich implementaci a evaluaci.
(Empatie je od dob C.G.Junga racionální proces, který napomáhá tomu, co člověka kultivuje. Je to nejvyšší lidská kvalita.)
 
Formativní hodnocení jako součástí zpětné vazby nebo také formativní evaluace patří mezi nejefektivnější učební strategie. (OECD, 2005)
Aplikace je postavena na moderní metodice a nástrojích pro průběžnou formativní (auto)evaluaci, sdílení dobré praxe a implementačního pokroku.
Užitečnost programu není ve srovnávání škol, ale v podpoře managementu školy, metod a forem práce s žáky a nemalé úspoře času a prostředků.
 
Použité empatické evaluační metody jsou ohleduplné k lidskému potenciálu i motivaci, a v důsledku šetří psychické síly lidí, čas i peníze.
Akční plánování pak citlivě využívá tzv. "lidský faktor", aby případná zlepšení mohly přinést nejen přidanou hodnotu, ale i zlepšené vztahy.
Použitá evaluační metodika je výjimečná v tom, že je citlivá lidským růstovým potřebám,
čímž podporuje jejich uplatnění a návazné rozhodovací procesy.

 

V rámci projektu MAP II Lipník jsme pro Vás připravili k využití speciální dotazníky, které mapují potřeby a podmínky žáků základních škol v době domácího vzdělávání.  Cílem a smyslem takové response je získat informace pro optimalizaci distanční výuky jednotlivých škol. V této aplikaci jsou připraveny dotazníkové sekce pro každou školu v projektu MAP II Lipník. V další záložce je ukázka tabulkových anatytických výstupů. Dotazníky jsou respondovatelné přímo - bez přihlášení.  Analytické výsledky mohou být dodány ředitelům jednotlivých škol do 3 dnů po skončení jednotlivé školní response.

Spolupráce rodiny a školy má nyní novou dimenzi - zpětnou vazbu, která umí naslouchat formativně.
Proto můžete "kvantitativně i kvalitativně změřit" to, co nedokážou zjistit ani osobní rozhovory.


Spec.dotazník slouží ke zmapování podpory a organizace učení žáků v podmínkách domácího - distančního vzdělávání.
Dotazník se zaměřuje na vzdělávací obsah, podporu školy a učitelů směrem k žákům či rodičům.
Speciální forma dotazníku, která pracuje s komplexní informací, umožňuje změřit účinnost a užitečnost podpory a učení.


  Odpovídejte jen do dotazníku, který je určen pro Vaši školu. Jinak nebude Vaše odpověď započítána.
   Dotazníky pro žáky a rodiče jsou pro jednotlivé školy vloženy do sekcí - vlevo.

 

Částečná ukázka výstupní analytické tabulky pro FORMATIVNÍ EVALUACI
Kmeny = Míra činnosti a/nebo dějství. /  V1=Tohle je pro mé učení užitečné. /  V2=Tohle potřebuje zlepšit.
Vzdělávací potřeby žáků EDx.2020 .. dle síly kmenových odpovědí / n=246 Činnosti V1=důležitost V2=potřeba zlepšení
05. Naše domácí elektronická technika mi umožňuje přístup k učivu, zasílanému naší školou. 167,89 (+164%) 143,88 (+102%) 36,72 (-2%)
03. Myslím, že moji rodiče mají dost informací od školy, abychom nastalou situaci doma učebně zvládli. 133,13 (+110%) 130,14 (+83%) 51,23 (+36%)
06. Pro současnou domácí učební práci prostřednictvím ICT techniky mám doma dobré pracovně prostorové podmínky. 135,24 (+113%) 118,93 (+67%) 44,76 (+19%)
07. Moje dovednosti práce s ICT mi nyní umožňují dobře se zapojit v domácím učení. 115,01 (+81%) 114,5 (+61%) 43,48 (+16%)
11. Na domácím učení, zadávaným školou, denně pracuji ... (pondělí - pátek) 30,63 (-52%) 107,21 (+50%) 66,85 (+78%)
02. Moji rodiče mi v současném domácím učení pomáhají více než obvykle. 98,78 (+55%) 105,07 (+47%) 45,06 (+20%)
08. Pokud naši učitelé zašlou nějaké PRACOVNÍ LISTY pro domácí práci, jsou pro mě tyto učební informace zajímavé a rád(a) na nich pracuji. 100,9 (+59%) 103,04 (+45%) 37,59 (=Ø)
25. Zajímavé pro současné domácí učení jsou pro mě pracovní listy zasílané školou. 99,01 (+56%) 100,25 (+41%) 45,79 (+22%)
09. Pokud naši učitelé zašlou nějaké ZDROJE INFORMACÍ pro domácí práci, jsou pro mě tyto informace zajímavé a rád(a) s nimi pracuji. 95,19 (+50%) 94,89 (+33%) 29,08 (-23%)
24. Zajímavé pro současné domácí učení jsou pro mě odkazy na učebnice zasílané školou. 68,99 (+9%) 76,37 (+7%) 35,64 (-5%)
13. Svým zálibám a koníčkům v této době virové karantény se věnuji denně ... (pondělí - pátek) 24,85 (-61%) 74,53 (+5%) 54,43 (+45%)
12. Na jiném učení, kromě zadávaného školou, denně pracuji ... (pondělí - pátek) 1,34 (-98%) 74,46 (+4%) 58,76 (+56%)
16. Pro domácí učení bych potřeboval(a) častější (písemnou nebo slovní) zpětnou vazbu od svých učitelů. 46,33 (-27%) 72,68 (+2%) 50,52 (+35%)
22. Zajímavé pro současné domácí jsou pro mě odkazy na internetové zdroje, zasílané školou. 90,48 (+42%) 67,83 (-5%) 26,14 (-30%)
19. Uvítal(a) bych poradenství pro domácí učební práci prostřednictvím video ukázek na internetu. 67,92 (+7%) 65,73 (-8%) 49,33 (+31%)
20. Uvítal(a) bych sdílenou diskusní skupinu naší školy pro zvládání současného domácího učení. 61,86 (-3%) 60,56 (-15%) 47,5 (+26%)
průměr Ø = 63,54 Ø.V1 = 71,26 Ø.V2 = 37,55

Analytická tabulka bude pro potřeby škol vysvětlena doplňujícím textem o tom, jak pochopit a číst číselné informace z tabulky.

Tabulka je seřazena podle číselné síly indikátorů (%), které dávají vysvětlující význam sledované potřebě nebo procesu. Pochopení tabulky je tedy ve zjištění komplexního jevu = co se děje nebo co je potřeba, jak moc je to pro žáky důležité a jak moc by se to podle nich mělo zlepšit. Výsledkem bude aglomerovaná tabulková manažerská informace, jako doporučení o implementaci a jejím zlepšení. Škola pak pracuje s priorizovanými daty, které jsou dány silou kmenových a váhových indikátorů (%). Něco tedy (ne)bude důležité a současně to (ne)bude potřeba zlepšit.

Z tabulky tak bude znát, co je účinné a tedy i užitečné, a co zcela neúčinné a tedy i zbytečné.
Tento formát informace odpovídá potřebám a smyslu FORMATIVNÍ evaluace, která může dobře sloužit jako podklyd k optimalizaci managementu.

počet zhlédnutí: 1335 |  
 
  18.4.2024 23:45    
portfolionet© verze 5.6.5.6  | aplikace © HEURÉKA CZ spol. s r.o. | programátor SOPHICS spol. s r.o. | [nahoru]